26η Συνάντηση 

Τόπος: Λήμνος
Ημερομηνία: 15-25 Οκτωβρίου 2014
Συμμετοχή: 23 Ομάδες

Διοργάνωση:

  • ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΑΙΓΑΙΟΥ & ΝΗΣΙΩΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ
  • ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ
  • ΔΗΜΟΣ ΛΗΜΝΟΥ
[real3dflipbook id=”25″]

Πρόγραμμα Παραστάσεων

Ημέρα

Ώρα 

ΣΧΗΜΑ

ΕΡΓΟ 

Αίθουσα

Άλμπουμ παράστασης

Τετάρτη
15/10

21.00

Θεατρική Σκηνή των Παραλόγων «Οι μικροί φαρισαίοι» του Δημήτρη Ψαθά Κινηματοθέατρο «Μαρουλά»

Πέμπτη
16/10

12.00

Λαϊκή Σκηνή Μ.Ε.Α.Σ. Λήμνος «Όπερα, το τραγούδι του ουρανού» του Τάκη Φλαμουρίδη Κινηματοθέατρο «Μαρούλα»

18.00

Φιλοπρόοδος Όμιλος Καρδάμυλων – Θεατρική Ομάδα «Όταν μας χτύπησε η κρίση» της Δώρα Σκαρλάτου Πολιτιστικό Κέντρο Πορτιανού

21.00

Θεατρική Ομάδα Μυκόνου (ΔΕΠΑ Δήμου Μυκόνου) «Αλεπούδες» της Ντάουν Κινγκ Κινηματοθέατρο «Μαρούλα»

Παρασκευή
17/10

10.00

Συζήτηση μεταξύ των ομάδων για τις παραστάσεις

Porto Myrina

18.00

Θεατρική Ομάδα «Θεατροποιείο» Τήνου «Τριαντάφυλλο στο στήθος» του Τένεσι Ουίλιαμς Πολιτιστικό Κέντρο Πορτιανού

20.00

ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ

Κινηματοθέατρο «Μαρούλα»

21.00

Πειραματική Σκηνή Μήλου «Η κλήση σας προωθείται» του Χαλ Σάλουεν Κινηματοθέατρο «Μαρούλα»

Σάββατο
18/10

10.00

«Ύπαρξη στη σκηνή (χτίζοντας παρουσία)» από την ΕΤΑΙΡΙΑ ΘΕΑΤΡΟΥ «ΧΩΡΟΣ» – Σίμος Κακάλας

Porto Myrina

18.00

Θεατρική Ομάδα Νάουσας Πάρου «Ελέφας» του Κώστα. Μποσταντζόγλου Πολιτιστικό Κέντρο Πορτιανού

21.00

Θεατρικός Πολιτιστικός Όμιλος Σύρου «Ο Σουρής» «Ο Βαφτιστικός» του Θεόφραστου Σακελλαρίδη Κινηματοθέατρο «Μαρούλα»

Κυριακή
19/10

10.00

«Ύπαρξη στη σκηνή (χτίζοντας παρουσία)» από την ΕΤΑΙΡΙΑ ΘΕΑΤΡΟΥ «ΧΩΡΟΣ» – Σίμος Κακάλας

Porto Myrina

18.00

Πολιτιστικός Σύλλογος Χρουσσών – Θεατρική Ομάδα «Ράφτης κυριών» του Ζωρζ Φεϋντώ Πολιτιστικό Κέντρο Πορτιανού

21.00

Θεατρική Ομάδα Σάμου «Η όπερα της πεντάρας» των Μπέρτολτ Μπρεχτ και Κουρτ Βάιλ Κινηματοθέατρο «Μαρούλα»

Δευτέρα
20/10

10.00

Συζήτηση μεταξύ των ομάδων για τις παραστάσεις

Porto Myrina

18.00

Θεατρική Ομάδα Αδελφότητας Κρητών Ρόδου «Ο Ψηλορείτης» «Στα βήματα του Αλέξη Ζορμπά» Πολιτιστικό Κέντρο Πορτιανού

21.00

«Θεατρικό Εργαστήρι» Πνευματικού Κέντρου Δήμου Κω «Χαρολντ & Μωντ» του Κόλιν Χίγγινς Κινηματοθέατρο «Μαρούλα»

Τρίτη
21/10

12.00

Θεατρική Ομάδα «Τέχνη» Πάτμου «Οιδίπους Τύραννος – Οιδίπους επί Κολωνώ» του Σοφοκλή Αρχαίο Θέατρο Ηφαιστείας

18.00

Θεατρικό Εργαστήρι ΔΕΠΤΑ Μυτιλήνης «Θοδωρής ετών 33 μχ» των Γ. Ριζόπουλου & Ε. Μπαλωμένου Πολιτιστικό Κέντρο Πορτιανού

21.00

Θεατρική Ομάδα DUENDE Ικαρίας «Ο καλός άνθρωπος του Σετσουάν» του Μπέρτολτ Μπρεχτ Κινηματοθέατρο «Μαρούλα»

Τετάρτη
22/10

10.00

Συζήτηση μεταξύ των ομάδων για τις παραστάσεις

Porto Myrina

12.00

«Η Λήμνος στο θέατρο» της Ελένης Τσιγιάννη από τη Λαϊκή Σκηνή Μ.Ε.Α.Σ. Λήμνος

Porto Myrina

18.00

Θεατρική Ομάδα Μυτιλήνης «Οι Αστεγοι» «Υπάρχει και φιλότιμο» των Α. Σακελλάριου και Χρ. Γιαννακόπουλου Πολιτιστικό Κέντρο Πορτιανού

21.00

Θεατρική Ομάδα Χίου «Κορίτσια ημερολογίου» του Τιμ Φερθ Κινηματοθέατρο «Μαρούλα»

Πέμπτη
23/10

18.00

Ε.Θ.Ο Καλλονής Λέσβου «Ξενοδοχείο των δύο κόσμων»του Ερίκ Εμανουέλ Σμιτ Πολιτιστικό Κέντρο Πορτιανού

21.00

Ομήρειο Πνευματικό Κέντρο Δήμου Χίου «Αχ αυτές οι πεθερές» ή «Αντιπεθερίνη» του Νικόλαου Λάσκαρη Κινηματοθέατρο «Μαρούλα»

Παρασκευή
24/10

10.00

Συζήτηση μεταξύ των ομάδων για τις παραστάσεις

Porto Myrina

18.00

Θεατρική Ομάδα Μήλου «Φούστα μπλούζα» των Μ. Ρέππα και Θ. Παπαθανασίου Πολιτιστικό Κέντρο Πορτιανού

21.00

Θεατρικός Πολιτιστικός Σύλλογος Σύρου «Απόλλων» «Ελέφας» του Κώστα Μποσταντζόγλου Κινηματοθέατρο «Μαρούλα»

Σάββατο
25/10

18.00

Προοδευτική Εκπολιτιστική Κοινωνική Ένωση Βροντάδου (ΠΕΚΕΒ) «Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας» του Ουίλιαμ Σαίξπηρ Πολιτιστικό Κέντρο Πορτιανού

20.00

ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ

Κινηματοθέατρο «Μαρούλα»

21.00

Λαϊκή Σκηνή Άνδρου «Απόψε τρώμε στης Ιοκάστης»του Άκη Δήμου Κινηματοθέατρο «Μαρούλα»

Αιγαιοπελαγίτικη συνάντηση χορών και γεύσεων

Εκθέσεις

Έκθεση κουστουμιών στο Κινηματοθέατρο «Μαρούλα»

Έκθεση φωτογραφίας στο Πολιτιστικό Κέντρο Πορτιανού

Θεατρικά κουστούμια στην αγορά της Μύρινας


Παραστάσεις σε bar

Καραγκιόζης bar – Λήμνος & Καρδάμυλα

Il Posto bar – Εργαστήρι Λέσβου

Αλέξανδρος bar – Άνδρος & Λήμνος