14η Συνάντηση 

Τόπος: Σάμος
Ημερομηνία: 6-14 Οκτωβρίου 2000
Συμμετοχή: 24 Ομάδες

Διοργάνωση:

  • ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ
  • ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΛΑΪΚΗΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ
  • Ν.Ε.Λ.Ε. ΣΑΜΟΥ
  • ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ ΣΑΜΟΥ
  • ΔΗΜΟΣ ΒΑΘΕΟΣ
Πρόγραμμα Παραστάσεων

Ημέρα

Ώρα

ΣΧΗΜΑ

ΕΡΓΟ

Αίθουσα

Παρασκευή
6/10

19.00

Πολιτιστικό Κέντρο Μυτιλήνης Φ.Ο.Μ. «Ο Θεόφιλος» «Αποκάλυψις» Λέσχη Ερασιτεχνών

20.30

ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ

Αίθουσα Δημαρχείου
Θεατρική Ομάδα Καλύμνου «Η Τελετή» του Π. Μάτεσι Αίθουσα Δημαρχείου

Σάββατο
7/10

11.00

«Θεατρικό Εργαστήρι» Πνευματικού Κέντρου Δήμου Κω «Μονόπρακτα» των Γ. Σκούρτη – Γ. Μανιώτη – Κ. Μουρσελά Λέσχη Ερασιτεχνών

18.30

Θεατρική Ομάδα Αδελφότητας Κρητών Ρόδου «Ο Ψηλορείτης» «Κλέψε λιγότερο» του Ντάριο Φο Αίθουσα Δημαρχείου

21.00

Θεατρικός Πολιτιστικός Σύλλογος Σύρου «Απόλλων» «Λυσιστράτη» του Αριστοφάνη Κινηματοθέατρο ΟΛΥΜΠΙΑ

Κυριακή
8/10

11.00

Θεατρική Ομάδα Πάτμου «Ο εαυτούλης μου» του Δ. Ψαθά Λέσχη Ερασιτεχνών

18.30

Θεατρικός Όμιλος Δήμου Παραλιμνίου Κύπρου «Μπαμπάδες με ρούμι» των Θ. Παπαθανασίου – Μ. Ρέππα Αίθουσα Δημαρχείου

21.00

Θεατρική Ομάδα Χίου «Ο κατα φαντασίας ασχθενής» του Μολιέρου Κινηματοθέατρο ΟΛΥΜΠΙΑ

Δευτέρα
9/10

11.00

Πατμιακή Σκηνή «Οδυσσεβάχ» της Ξ. Καλογεροπούλου Πνευματικό ίδρυμα «Ν. Δημητρίου» – Αίθουσα ΣΙΒΒΥΛΑ

18.30

Θεατρική Ομάδα Σάμου «Οι κλειδοκράτορες» του Μ. Κούντερα Αίθουσα Δημαρχείου

21.00

Θεατρική Ομάδα Νάουσας Πάρου «Φιλουμένα Μαρτουράνο» του Εντουάρντο ντε Φίλιππο Κινηματοθέατρο ΟΛΥΜΠΙΑ

Τρίτη
10/10

11.00

Σύλλογος Γυναικών Χίου «Τα μαξιλάρια της Ουρανούπολης» του Ε. Τριβιζά Πνευματικό ίδρυμα «Ν. Δημητρίου» – Αίθουσα ΣΙΒΒΥΛΑ

18.30

Λαϊκή Σκηνή Μ.Ε.Α.Σ. Λήμνος «Δόνα Ροζίτα» του Φ. Γκ. Λόρκα Αίθουσα Δημαρχείου

21.00

Θεατρικός Πολιτιστικός Όμιλος Σύρου «Ο Σουρής» «Ήταν ένα μικρό καράβι» του Λάκη Λαζόπουλου Κινηματοθέατρο ΟΛΥΜΠΙΑ

Τετάρτη
11/10

11.00

Θεατρική Ομάδα Μυτιλήνης «Οι Αστεγοι» «Τα μάγια της πεταλούδας» του Φ. Γκ. Λόρκα Λέσχη Ερασιτεχνών

18.30

Θεατρικό Εργαστήρι ΔΕΠΤΑ Μυτιλήνης «Δον Καμίλο» του Σ. Πατατζή Κινηματοθέατρο ΟΛΥΜΠΙΑ

21.00

Μορφωτικός Σύνδεσμος Βαρβασίου Χίου «Ο ΦΑΡΟΣ» «… Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνία» μουσική παράσταση Λέσχη Ερασιτεχνών

Πέμπτη
12/10

11.00

Ομιλίες – Συζήτηση με θέμα: «Το παιδικό θέατρο ως μέσο αγωγής»

Λέσχη Ερασιτεχνών

18.30

Πολιτιστικός Σύλλογος Γυναικών Ν. Ροδόπης «ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ» «Το έπος του βασιλιά Υμπύ» του Π. Μάρκαρη Αίθουσα Δημαρχείου

21.00

Εξωραϊστικός Πολιτιστικός Σύλλογος Γαλησσά Σύρου «Η αυλή των θαυμάτων» του Ι. Καμπανέλλη Κινηματοθέατρο ΟΛΥΜΠΙΑ

Παρασκευή
13/10

11.00

Ε.Θ.Ο Καλλονής Λέσβου «Ξύπνα Βασίλη» του Δ. Ψαθά Λέσχη Ερασιτεχνών

18.30

Θεατρική Ομάδα Νάξου «Ο Διόνυσος» «Κλάξον, τρομπέτες και πλάκες!» του Ντάριο Φο Αίθουσα Δημαρχείου

21.00

Θεατρική Ομάδα Λέρου «Αχ αυτά τα φαντάσματα» του Εντουάρντο ντε Φίλιππο Κινηματοθέατρο ΟΛΥΜΠΙΑ

Σάββατο
14/10

11.00

Συζήτηση μεταξύ των θεατρικών ομάδων με θέμα: «Το μέλλον του θεσμού της Συνάντησης»

Λέσχη Ερασιτεχνών

18.30

Θεατρικό Τμήμα Πνευματικού Κέντρου Δήμου Οινουσσών «Γ. Χ. Λεμός» «Καυγάδες στην Κιότζα» του Κάρλο Γκολντόνι Λέσχη Ερασιτεχνών

21.00

Θεατρική Ομάδα Μυκόνου (ΔΕΠΑ Δήμου Μυκόνου) «Φαύστα» του Μποστ Αίθουσα Δημαρχείου