14η Συνάντηση
Τόπος: Σάμος
Ημερομηνία: 6-14 Οκτωβρίου 2000
Συμμετοχή: 24 Ομάδες
Διοργάνωση:
- ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ
- ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΛΑΪΚΗΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ
- Ν.Ε.Λ.Ε. ΣΑΜΟΥ
- ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ ΣΑΜΟΥ
- ΔΗΜΟΣ ΒΑΘΕΟΣ
Πρόγραμμα Παραστάσεων
Ημέρα |
Ώρα |
ΣΧΗΜΑ |
ΕΡΓΟ |
Αίθουσα |
Παρασκευή |
19.00 |
Πολιτιστικό Κέντρο Μυτιλήνης Φ.Ο.Μ. «Ο Θεόφιλος» | «Αποκάλυψις» | Λέσχη Ερασιτεχνών |
20.30
|
ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ |
Αίθουσα Δημαρχείου | ||
Θεατρική Ομάδα Καλύμνου | «Η Τελετή» του Π. Μάτεσι | Αίθουσα Δημαρχείου | ||
Σάββατο |
11.00 |
«Θεατρικό Εργαστήρι» Πνευματικού Κέντρου Δήμου Κω | «Μονόπρακτα» των Γ. Σκούρτη – Γ. Μανιώτη – Κ. Μουρσελά | Λέσχη Ερασιτεχνών |
18.30 |
Θεατρική Ομάδα Αδελφότητας Κρητών Ρόδου «Ο Ψηλορείτης» | «Κλέψε λιγότερο» του Ντάριο Φο | Αίθουσα Δημαρχείου | |
21.00 |
Θεατρικός Πολιτιστικός Σύλλογος Σύρου «Απόλλων» | «Λυσιστράτη» του Αριστοφάνη | Κινηματοθέατρο ΟΛΥΜΠΙΑ | |
Κυριακή |
11.00 |
Θεατρική Ομάδα Πάτμου | «Ο εαυτούλης μου» του Δ. Ψαθά | Λέσχη Ερασιτεχνών |
18.30 |
Θεατρικός Όμιλος Δήμου Παραλιμνίου Κύπρου | «Μπαμπάδες με ρούμι» των Θ. Παπαθανασίου – Μ. Ρέππα | Αίθουσα Δημαρχείου | |
21.00 |
Θεατρική Ομάδα Χίου | «Ο κατα φαντασίας ασχθενής» του Μολιέρου | Κινηματοθέατρο ΟΛΥΜΠΙΑ | |
Δευτέρα |
11.00 |
Πατμιακή Σκηνή | «Οδυσσεβάχ» της Ξ. Καλογεροπούλου | Πνευματικό ίδρυμα «Ν. Δημητρίου» – Αίθουσα ΣΙΒΒΥΛΑ |
18.30 |
Θεατρική Ομάδα Σάμου | «Οι κλειδοκράτορες» του Μ. Κούντερα | Αίθουσα Δημαρχείου | |
21.00 |
Θεατρική Ομάδα Νάουσας Πάρου | «Φιλουμένα Μαρτουράνο» του Εντουάρντο ντε Φίλιππο | Κινηματοθέατρο ΟΛΥΜΠΙΑ | |
Τρίτη |
11.00 |
Σύλλογος Γυναικών Χίου | «Τα μαξιλάρια της Ουρανούπολης» του Ε. Τριβιζά | Πνευματικό ίδρυμα «Ν. Δημητρίου» – Αίθουσα ΣΙΒΒΥΛΑ |
18.30 |
Λαϊκή Σκηνή Μ.Ε.Α.Σ. Λήμνος | «Δόνα Ροζίτα» του Φ. Γκ. Λόρκα | Αίθουσα Δημαρχείου | |
21.00 |
Θεατρικός Πολιτιστικός Όμιλος Σύρου «Ο Σουρής» | «Ήταν ένα μικρό καράβι» του Λάκη Λαζόπουλου | Κινηματοθέατρο ΟΛΥΜΠΙΑ | |
Τετάρτη |
11.00 |
Θεατρική Ομάδα Μυτιλήνης «Οι Αστεγοι» | «Τα μάγια της πεταλούδας» του Φ. Γκ. Λόρκα | Λέσχη Ερασιτεχνών |
18.30 |
Θεατρικό Εργαστήρι ΔΕΠΤΑ Μυτιλήνης | «Δον Καμίλο» του Σ. Πατατζή | Κινηματοθέατρο ΟΛΥΜΠΙΑ | |
21.00 |
Μορφωτικός Σύνδεσμος Βαρβασίου Χίου «Ο ΦΑΡΟΣ» | «… Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνία» μουσική παράσταση | Λέσχη Ερασιτεχνών | |
Πέμπτη |
11.00 |
Ομιλίες – Συζήτηση με θέμα: «Το παιδικό θέατρο ως μέσο αγωγής» |
Λέσχη Ερασιτεχνών | |
18.30 |
Πολιτιστικός Σύλλογος Γυναικών Ν. Ροδόπης «ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ» | «Το έπος του βασιλιά Υμπύ» του Π. Μάρκαρη | Αίθουσα Δημαρχείου | |
21.00 |
Εξωραϊστικός Πολιτιστικός Σύλλογος Γαλησσά Σύρου | «Η αυλή των θαυμάτων» του Ι. Καμπανέλλη | Κινηματοθέατρο ΟΛΥΜΠΙΑ | |
Παρασκευή |
11.00 |
Ε.Θ.Ο Καλλονής Λέσβου | «Ξύπνα Βασίλη» του Δ. Ψαθά | Λέσχη Ερασιτεχνών |
18.30 |
Θεατρική Ομάδα Νάξου «Ο Διόνυσος» | «Κλάξον, τρομπέτες και πλάκες!» του Ντάριο Φο | Αίθουσα Δημαρχείου | |
21.00 |
Θεατρική Ομάδα Λέρου | «Αχ αυτά τα φαντάσματα» του Εντουάρντο ντε Φίλιππο | Κινηματοθέατρο ΟΛΥΜΠΙΑ | |
Σάββατο |
11.00 |
Συζήτηση μεταξύ των θεατρικών ομάδων με θέμα: «Το μέλλον του θεσμού της Συνάντησης» |
Λέσχη Ερασιτεχνών | |
18.30 |
Θεατρικό Τμήμα Πνευματικού Κέντρου Δήμου Οινουσσών «Γ. Χ. Λεμός» | «Καυγάδες στην Κιότζα» του Κάρλο Γκολντόνι | Λέσχη Ερασιτεχνών | |
21.00 |
Θεατρική Ομάδα Μυκόνου (ΔΕΠΑ Δήμου Μυκόνου) | «Φαύστα» του Μποστ | Αίθουσα Δημαρχείου |