25η Συνάντηση 

Τόπος: Σύρος
Ημερομηνία: 10-20 Οκτωβρίου 2013
Συμμετοχή: 28 Ομάδες

Διοργάνωση:

  • ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΑΙΓΑΙΟΥ & ΝΗΣΙΩΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ
  • ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

Σε συνεργασία με τον:

  • ΔΗΜΟ ΣΥΡΟΥ-ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ

Με την στήριξη της:

  • ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

Πρόγραμμα Παραστάσεων

Ημέρα

Ώρα

ΣΧΗΜΑ

ΕΡΓΟ

Αίθουσα

Άλμπουμ παράστασης

Πέμπτη
10/10

18.00

Σύλλογος Γυναικών Μάρπησσας Πάρου «Ο κουνενές» του Κώστα Πρετεντέρη Κινηματοθέατρο Παλλάς

21.00

Πολιτιστικός Σύλλογος Χρουσσών – Θεατρική Ομάδα «Δουλειές με φούντες» διασκευή από έργο του Αλ. Σακελλάριου Θέατρο Απόλλων

Παρασκευή
11/10

12.00

Πολιτιστικός Σύλλογος Πάρου «Αρχίλοχος» «Ο Ελαφοβασιλιάς» των Ξ. Καλογεροπούλου και Θ. Μοσχόπουλου Αίθουσα Π.Χ. Λυκείων

18.00

Θεατρική Ομάδα «Θεατροποιείο» Τήνου «Η βασίλισσα της ομορφιάς» του Μάρτιν Μακ Ντόνα Κινηματοθέατρο Παλλάς

19.30

Εγκαίνια έκθεσης ζωγραφικής της Μαρίας Ξαγοράρη

Αίθουσα Τέχνης

20.00

ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ

δρώμενο από τις θεατρικές ομάδες της Σύρου

Θέατρο Απόλλων

21.00

Πολιτιστικός Σύλλογος Γαλησσά Σύρου «Αλίμονο στους νέους» του Αλ. Σακελλάριου και Χρ. Γιαννακόπουλου Θέατρο Απόλλων

Σάββατο
12/10

10.00

Συζήτηση για τις παραστάσεις

Dolphin Bay Hotel

19.30

Θεατρική Ομάδα «Τέχνη» Πάτμου «Κύριε Κόλπερτ» του David Gisselman Κινηματοθέατρο Παλλάς

21.00

Αναγνωστήριο Αγιάσου «η Ανάπτυξη» – Πειραματική Σκηνή «Μητριά πατρίδα» (αποσπάσματα από το συλλογικό έργο «Ο δρόμος για την Ομόνοια») Θέατρο Απόλλων

22.30

Πολιτιστικό Κέντρο Μυτιλήνης Φ.Ο.Μ. «Ο Θεόφιλος» «Σκιά του έρωτα» βασισμένο στον «Βέρθερο» του Γκαίτε Πινακοθήκη

Κυριακή
13/10

17.00

Θεατρική Σκηνή των Παραλόγων «Λεύτερο ζευγάρι» των Ντάριο Φο – Φράνκα Ράμε Αίθουσα Π.Χ. Λυκείων

18.00

Θεατρική Ομάδα Νάουσας Πάρου  «Της τύχης τα μπερδέματα» του Νικόλαου Λάσκαρη Κινηματοθέατρο Παλλάς

21.00

Θεατρικό Εργαστήρι ΔΟΠΑΒΣ Κω «iLLuSiOnS» του Ivan Viripaev Θέατρο Απόλλων

Δευτέρα
14/10

10.00

Συζήτηση για τις παραστάσεις

Dolphin Bay Hotel

12.30

«Η μουσική στο θέατρο» συζήτηση με τον συνθέτη Νίκο Κυπουργό

Dolphin Bay Hotel

17.00

Θεατρική Ομάδα DUENDE Ικαρίας «Αν εσύ ήμουν εγώ» του Δημήτρη Σεϊτάνη Κινηματοθέατρο Παλλάς

19.00

Θεατρικό Εργαστήρι ΔΕΠΤΑ Μυτιλήνης «Οι ηλίθιοι» του Νηλ Σάιμον Αίθουσα Π.Χ. Λυκείων

21.00

Θεατρική Ομάδα Σάμου «Το πένθος ταιριάζει στην Ηλέκτρα» του Ευγένιου Ο’Νηλ Θέατρο Απόλλων

Τρίτη
15/10

10.00

«Μεταλλάξεις της τραγωδίας στον νεώτερο και σύγχρονο θέατρο» από τη θεατρολόγο Χαρά Μπακονικόλα

Dolphin Bay Hotel

12.00

Σύλλογος Γυναικών Χίου «Η ωραιότερη ιστορία του κόσμου» του Βασίλη Μαυρογεωργίου Αίθουσα Π.Χ. Λυκείων

19.00

Λαϊκή Σκηνή Άνδρου «Κομμάτια και θρύψαλα» του Γιώργου Σκούρτη Κινηματοθέατρο Παλλάς

21.00

«Μουσική και τραγούδια για το θέατρο και τον κινηματογράφο» από την Ορχήστρα των Κυκλάδων με τη διεύθυνση Νίκου Κυπουργού

Θέατρο Απόλλων

Τετάρτη
16/10

10.00

Συζήτηση για τις παραστάσεις

Dolphin Bay Hotel

19.00

Θεατρικός Πολιτιστικός Όμιλος Σύρου «Ο Σουρής» «Ο κήπος με τα χελιδόνια» του Μπάμπη Τσικληρόπουλου Θέατρο Απόλλων

21.00

Θεατρική Ομάδα Χίου «Πλούτος» του Αριστοφάνη Αίθουσα Π.Χ. Λυκείων

23.00

«Παπάγια Μάντολες» του Α. Κρύσιλα (ένας μονόλογος με τον ηθοποιό Γιώργο Μιχαλάκη)

Πινακοθήκη

Πέμπτη
17/10

10.00

«Αριστοφάνης, ο σύγχρονός μας» από τη θεατρολόγο Καίτη Διαμαντάκου

Dolphin Bay Hotel

18.00

Φιλοπρόοδος Όμιλος Καρδάμυλων – Θεατρική Ομάδα «Τα μωρά τα φέρνει ο πελαργός» των Μ. Ρέππα και Θ. Παπαθανασίου Αίθουσα Π.Χ. Λυκείων

20.00

Θεατρικός Πολιτιστικός Σύλλογος Σύρου «Απόλλων» «Αρσενικό και παλιά δαντέλα» του Τζόζεφ Κέσσερλινγκ Θέατρο Απόλλων

22.30

“Αχ τι θυμήθηκα…η Κυβέλη, ο Βικέλας και η Σύρος” Προβολή ταινίας

Ινστιτούτο Κυβέλη

Παρασκευή
18/10

10.00

Συζήτηση για τις παραστάσεις

Dolphin Bay Hotel

18.00

Ε.Θ.Ο Καλλονής Λέσβου «Το έκτο πάτωμα» του Αλφρέντ Ζαρύ Κινηματοθέατρο Παλλάς

21.00

Θεατρική Ομάδα Μυτιλήνης «Οι Αστεγοι» «Το αυγό» του Φελισιέν Μαρσώ Θέατρο Απόλλων

23.00

Θεατρική Ομάδα Καλύμνου «Ους ο Θεός συνέζευξεν» τρία μονόπρακτα  Πινακοθήκη

Σάββατο
19/10

17.00

Θεατρική Ομάδα Μυκόνου (ΔΕΠΑ Δήμου Μυκόνου) «Ορχήστρα» του Ζαν Ανούιγ Κινηματοθέατρο Παλλάς

19.00

Προοδευτική Εκπολιτιστική Κοινωνική Ένωση Βροντάδου (ΠΕΚΕΒ) «Η αυλή των θαυμάτων» του Ιάκωβου Καμπανέλλη Αίθουσα Π.Χ. Λυκείων

21.00

Κ.Π. Καβάφης «Απ’ έξω και τραγουδιστά» από την Ομάδα Καβάφη του Πολιτιστικού Συλλόγου Άνω Σύρου

Θέατρο Απόλλων

23.00

Αιγαιοπελαγίτικη Συνάντηση χορών και γεύσεων

Dolphin Bay Hotel

Κυριακή
20/10

10.00

Συζήτηση για τις παραστάσεις

Dolphin Bay Hotel

17.00

Θεατρικός Όμιλος Άνδρου «Φωνάζει ο κλέφτης» του Δημήτριου Ψαθά Αίθουσα Π.Χ. Λυκείων

19.00

Θεατρική Ομάδα Αδελφότητας Κρητών Ρόδου «Ο Ψηλορείτης» «Όταν ήμουν Δήμαρχος» του Μ. Μαστορογιαννάκη Κινηματοθέατρο Παλλάς

21.00

ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ

Θέατρο Απόλλων

21.30

Φιλοπρόοδος Όμιλος Βροντάδου «Ο αρχοντοχωριάτης» του Μολιέρου Θέατρο Απόλλων